Vřesová studánka. Zázračná voda vysoko v kopcích, pak k tomu dostavěna kaplička a poutní dům. Bourání, nový kostelík a nová chata. Pak vyhnání, kostelík vyhořel a chata taky. Zůstala jen studánka, ticho a obrovská klenba oblohy. Údolí mezi tím zaplavily atrakce a apartmány.
Vřesovka je místem, odkud přítomnost člověka postupně mizí. Je však místem zázračným pro tělo i duši. Proč ale budovat další chatu, když nejbližší je necelou hodinku chůze? Proč znovu stavět kaple a pak je uzavírat kvůli vandalům, když nejkrásnějším chrámem jsou okolní vrcholy s nadhledem na každodennost hluboko dole. Žádné malované nebe nenahradí nekonečno hned nad hlavou.
Rozhodli jsme se proto nic neobnovovat. Vřesovka si zaslouží pokračovat dál svým jedinečným způsobem. Proč místo neustále restartovat a násilím vracet zpět o padesát, sedmdesát či sto let?
Návrh pracuje se stávajícím stavem jako výchozí kvalitou. Specifický přírodní charakter místa, kde je historická přítomnost člověka vnímána jen v náznacích. Navrhované drobné terénní zásahy využívají charakter jednotlivých míst v aktuální situaci. V hlavním přístupovém směru ze Sedla obnovujeme původní nástup po vrstevnici, jak je patrný z historických fotografií i leteckého snímkování z roku 1946. Původní přístup k pramenu je dodnes patrný terénním zářezem. Kaplička nad studánkou je tak opětovně posazena do popředí; je nejvýznamnějším místem, kde vše začíná.
Vlastní okolí pramene zůstává nezměněno. Nově navrhovaná útulna je jednoduchou dřevěnou konstrukcí s kapacitou 15 (20) osob, nabízející jen to, co je třeba. Umístění stranou otevřeného prostoru ve stávajícím mělkém terénním zářezu spolu se zelenou pultovou střechou ji činí v místní situaci i dálkových pohledech prakticky neviditelnou. Blízkost přírodního zdroje pitné vody stávajícího pramene ( přístup prakticky po vrstevnici) nevyžaduje žádné další náklady související s budováním zamýšlené vodárenské a odpadní infrastruktury.
Fragment původní kaple ve formě základového soklu zachovává mohylu s původním křížem z věžičky kaple a mariánským reliéfem. Místo je doplněno dvojicí přírodních lavic a vyvýšený prostor vrací k individuální modlitbě či meditaci s pohledem ke kříži či na vrcholy hor. Stávající obětní stůl přemisťujeme do středu čtvercové presbytářové platformy nově navrhovaného “horského chrámu” — sakrální stavby, tvořené kamenným stupněm na skládané zídce, okolními horami a nebem na dosah. Její umístění na platformě zaniklé turistické chaty s pomyslnou orientací zpět do údolí vytváří prostor pro malá i velká setkání.
Přirozená postupná gradace místa je podpořena omezením nájezdu automobilů a techniky na platformu zaniklé chaty, akcentováním stávajícího výškového rozdílu, společně s navrhovanou obnovou původního nástupu k prameni. Většinový pohyb návštěvníků, směřující nejprve k prameni a následně ke kapli, se tak stává přirozenou nástupní promenádou od živé vody, svačiny (spánku) po spočinutí srdce a duše – společně či sám.
Vřesovka je studánkou a horou. Taková, jaká vždycky byla. (Všechno ostatní je navíc a zbytečné).
Útulna
Útulna je záměrně přesunuta z ruchu a dominance původního místa chaty níž do svahu. Rozlehlý prostor plošiny není schopna při redukovaném programu definovat. Téměř skryta na počátku horského lesa se tulí ke svahu hory. Nabízí jen opravdu to nejzákladnější, když jsem v nouzi. Kapacita činí 15 (20) osob uvnitř + nouzová rezerva venku pod přesahem střechy. Díky jejímu sklonu, který kopíruje sklon svahu, umožňuje se ukrýt na zápraží před deštěm, vstoupit dvojicí dveří, procházet uvnitř s bagáží, nalézt soukromí ve třech částečně oddělených kójích, posedět společně na hraně stupně prkenných pryčen, ohřát se u kamínek, uvařit si, usušit šaty, stočit věci pod hlavu a spát. Co jiného je tu třeba?
Konstrukce je modulární celodřevěná, sestavena z totožných prvků trámových rámů ztuženým v příčném směru dřevěným roštem podlahy a obvodové konstrukce. Oboustranné zaklopení je navrženo z krajinových prken a umožňuje i zateplení dřevovláknitou izolací; podlaha a pryčny pak z prken hraněných. Střecha s eventuální nadkrokevní izolací je z důvodu splynutí se svahem navržena jako extenzivní vegetační, takže bude z dálkových pohledů od Vozky téměř neviditelná. Založení je na trámovém roštu a zemních vrutech bez nutnosti použití betonu. Prosvětlení vnitřního prostoru je přirozené sestavou horizontálních oken směrem do svahu. S ohledem na blízkost zdroje pitné vody — pramene Vřesové studánky není nutné budovat uvažovanou vodárenskou infrastrukturu.
Toalety budou provedeny nejjednodušeji formou prosté kadibudky skryté mezi stromy až za samotnou útulnou a na téže vrstevnici. Umístění i forma bez jakýchkoliv technologií je zvoleno záměrně tak, aby umožnilo jen to nejpodstatnější pro zde uchýlené v útulně. Nádherný výhled na Vozku je pak příjemným bonusem…
Kostel
Chrám hor vychází z přiznání další obrovské kvality místa. Rozlehlá plošina vybízí ke konání poutních bohoslužeb při větším či menším shromáždění věřících v úchvatné horské scenérii. Potvrzujeme tak výjimečnou konfiguraci terénní “akropole” tak, jak nám ji zanechali předkové s prostým doplněním přesného kamenného stupně o velikosti čtverce 15x15 m, který je akcentován přesunutým oltářem. Podstatným rysem je jeho symbolické drobné vyvýšení, které je založeno na na sucho skládané kamenné zídce z místního materiálu. Tedy technologií zde dobře známou odedávna. Sakrální prostor definovaný oltářní platformou, vzdáleností horizontu a nekonečnou hloubkou horského nebe. Interpretace Nebeského Jeruzaléma z Janova Zjevení. Čtverec a vyvěrající voda. Studánka a hora.
Sokl původní kaple je silným meditativním místem již dnes. Hory jako modlitba díků za krásu přírody. Skrovná kamenná mohyla s původním litinovým křížem a bronzovým mariánským reliéfem potvrzují charakter poutního místa v horách i jeho kontinuitu. Proč to měnit? Stačí doplnit dvojici laviček pro individuální modlitbu či adoraci. Ty umožňují orientaci, jak na mohylový kříž a protilehlý masiv Keprníku, tak obrácení zpět do údolí, a zároveň obnovují původní hloubkovou orientaci místa, která je ve stávajícím řešení sezení kolem oltáře potlačena. Nedávno doplněný kamenný oltář pro sloužení větších poutních bohoslužeb je přesunut na navrženou platformu chrámu hor níže. Díky úpravě priority cest se toto místo vrátí tichu.
autoři: Jemelka, Mléčka