Nová budova přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci byla dokončena před deseti lety. Navenek i uvnitř se prezentuje přísnou racionalitou, umocněnou zvoleným materiálovým řešením. Zatímco vnější plášť z tmavého kamenného obkladu lehkosti a pomyslné transparentnosti dosahuje vysokým leskem, vnitřní prostory objektu jsou charakteristické vysokým podílem bílé barvy s akcenty skla, pohledového betonu a grafického ornamentu. Vše je na úrovni konceptu podřízeno přísnému rastru, který však v konkrétních detailech či prostorech na úrovni jednotlivých místností dosahuje svých limitů.
Stávající prostor studovny — původně počítačové místnosti — není v současnosti interiérově řešen. Průchozí dispozice s otevřeným prostorem, vymezeným výhradně tvrdými odrazivými materiály (betonový strop, vinylová podlaha, vysoký podíl skleněných ploch a HPL vestavného mobiliáře) vytváří spolu s dlouhými sestavami univerzálních pracovních stolů (lamino, kov) akusticky i provozně nevyhovující atmosféru, stojící v kontrastu k podstatě uvažovaného funkčního řešení studovny.
Cílem návrhu je co nejednoduší formou omezit výrazný akustický diskomfort, negativní dopady průchozí dispozice a nabídnout škálovatelnou sestavu individuálního samostudia.
Koncept řešení přenáší do univerzálního racionálního prostorového rastru charakteristickou stimulační zkušenost parteru lesa/sadu ve formě akustických paravánů. Jejich geometrická forma vychází z matematické posloupnosti obecně dobře známé Fibonacciho zlaté spirály/posloupnosti, rozložené na jednotlivé kruhové výseče. Tyto ve vzájemné kombinaci umožňují gradovat míru akustického útlumu i prostorového oddělení. RAW charakter panenské korkové kůry vnějšího pláště (rozptyl) v kontrastu s akustickou korkovou vnitřní plochou (pohlcení) umocňuje prostorový vjem VENKU/UVNITŘ.
Podobný princip demontáže geometrické formy na základní elementy je ve funkčním významu uplatněn i při samotném řešení prostoru studovny. Univerzální pracovní stoly jsou pomyslně na úrovni konceptu rozloženy na individuální místa základní pracovní plochy s židlí. Tento přístup umožňuje při opětovném sestavování prakticky neomezeně variovat proměnu studijních prostorových potřeb dle aktuálních požadavků.
Celková sestava paravánů a pracovních míst je doprovozena neformálním relaxačním mobiliářem, lokálně injektovaným do neuralgických míst živého organismu studovny. Možnost doplnění výsledného řešení sukulentní zelení (panenská korková kůra, zavěšené instalace) podporuje celkový přírodo-vědný záměr.
Autoři: Marek, Mléčka